Chemoterapija – gydymas vaistais nuo vėžio. Šie vaistai sutrikdo vėžio ląstelių dalijimąsi ir augimą. Netgi kai skrandis pašalintas kartu su naviku ir artimaisiais limfmazgiais, gali būti, kad nedidelis kiekis vėžio ląstelių pasilieka ar jau iki operacijos būna nukeliavusios į kitus organus. Tai reiškia, kad ligos atsinaujinimo rizika ateityje išlieka.
Skrandžio vėžys yra jautrus chemoterapijai. Kai chemoterapija atliekama po operacijos, tai vadinama adjuvantine chemoterapija. Yra mokslinių tyrimų, patvirtinančių, kad chemoterapija po skrandžio operacijos esant ankstyvos stadijos vėžiui, sumažina ligos atsinaujinimo riziką. Tačiau kitų mokslininkų tyrimai to nepatvirtina. Dabartiniu metu adjuvantinė chemoterapija skiriama ne kiekvienu atveju, bet kai yra didelė ligos atsinaujinimo rizika, nors ir atlikta radikali operacija – pirminis navikas pažeidęs serozinį skrandžio sienelės sluoksnį, aptikti vėžio pažeisti 5-7 artimieji limfmazgiai, ir kt.
Kai operacinis gydymas negalimas dėl pernelyg didelės naviko apimties, chemoterapija gali būti taikoma prieš operaciją. Tai neoadjuvantinė chemoterapija. Ši chemoterapija taikoma siekiant sumažinti naviko apimtį ir po to atlikti operaciją.
Vėlyvų stadijų, išplitusio į kitas kūno sritis skrandžio vėžio atvejais chemoterapija taikoma siekiant sumažinti pirminio naviko, jo metastazių apimtis ir taip kontroliuoti ligos eigą. Tai paliatyvi chemoterapija.
Skrandžio vėžio chemoterapijai vaistai naudojami tirpalo, sušvirkščiamo arba sulašinamo į veną, forma.
Gydant taikomi chemoterapiojos ciklai (kursai), atliekami kas kelias savaitės. Tarp ciklų būna poilsio periodas, kai organizmas atsigauna nuo chemoterapijos šalutinių poveikių. Paprastai chemoterapija atliekama ligoninėje arba dienos stacionare gydytojų priežiūroje.
Pašaliniai chemoterapijos poveikiai
Sumažėjęs atsparumas infekcijomsŠiais atvejais atlikus kraujo tyrimą kartais tenka laikinai nutraukti chemoterapiją.
Pykinimas, vėmimas
Naudojant kai kuriuos chemoterapijos vaistus gali būti jaučiamas šleikštulys, pykinimas ir net varginti vėmimas. Esant šiems šalutiniams poveikiams naudojami vaistai nuo pykinimo – antiemetikai.
Burnos gleivinės skausmingumas ir išopėjimas.
Atliekant chemoterapiją kai kurie vaistai sukelia burnos gleivinės jautrumą, skausmingumą, atsiranda smulkių skausmingų opelių. Chemoterapinio gydymo metu būtina burnos priežiūra, nuolatiniai jos skalavimai. Išsivysčius opoms, skiriami vaistai joms gydyti.
Mažakraujystė (anemija).
Ji pasireiškia sumažėjus raudonųjų kraujo kūnelių eritrocitų kraujyje, sumažėjusiu hemoglobino lygiu. Jaučiamas silpnumas, nuovargis, dusulys. Ši mažakraujystė gydoma kraujo transfuzijomis į veną.
Mėlynės kūno paviršiuje, kraujavimas.
Chemoterapija gali slopinti trombocitų, gamybą. Dėl to sutrinka kraujo krešėjimas, gali pradėti kraujuoti gleivinės, ant kūno atsirasti mėlynių. Pastebėjus šiuos reiškinius, būtina apie tai pranešti gydytojui.
Plaukų nuslinkimas
Šis chemoterapijos šalutinis poveikis sukelia pacientams nerimą. Baigus gydymą, plaukai per 3–6 mėnesius atauga. Kol galva plika, galima dėvėti peruką, galvą aprišti skarele ar dėvėti kepurę.
Nuovargis
Ne visi pacientai vienodai jaučiasi chemoterapijos metu – vieni jų stengiasi ir gali gyventi beveik normalų gyvenimą, o kiti jaučiasi pavargę, netekę jėgų. Bet kokiu atveju, baigus gydymą sveikata pagerėja ir jėgos sugrįžta.
Viduriavimas
Skrandžio vėžį gydyti naudojami vaistai gali sukelti viduriavimą. Tai dažniausiai nutinka po kelių dienų pradėjus chemoterapiją. Užbaigus chemoterapiją viduriavimas savaime praeina. Jei viduriavimas stiprus, nepraeina, būtina apie tai pasikalbėti su gydytoju.
Ankstyva menopauzė
Kartais kai kurioms pacientėms po chemoterapijos išsivysto ankstyva menopauzė.
Kontracepcija.
Pacientams, kurie gydomi chemoterapija, nerekomenduojama pradėti kūdikio, nes vaistai gali sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimų.
Šis metodas nėra naudojamas kaip pagrindinis gydyti skrandžio vėžį. Tai susiję su tuo, kad šalia skrandžio yra daug kitų svarbių pilvo srities organų – neįmanoma didele spindulių doze apšvitinti skrandį nepažeidžiant kaimyninių organų, nesukeliant rimtų pašalinių poveikių.
Kartais radioterapija gali būti taikoma siekiant pagerinti gydymo rezultatus, kai abejojama atliktos operacijos radikalumu bei kaip paliatyvi priemonė esant skausmams ar vėžio metastazėms.
Atskirais atvejais gali būti taikomas chemospindulinis gydymas – išplitusį vėžį gydyti taikoma chemoterapija kartu su radioterapija.Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |